Élesítés dátuma: 2018. 06. 28.
7 tipp a biztonságos napozáshoz, amelyet jó ha tudsz a nyaralás előtt
Nagyon nehéz a nyaralást elképzelni napozás nélkül. Napfürdőzés a parton, egy tengerparti séta, biciklitúra, vagy hegymászás, bármi is legyen az úticélod, a nap biztosan elkísér. Hogyan barnulhatunk biztonságosan, kiküszöbölve a nap káros hatásait?
A napozás szerelmeseinek figyelembe kell venniük, hogy az esztétikai indokok mellett gondolnunk kell bőrünk egészséges állapotának megőrzésére. A tűző napon történő hosszabb tartózkodás nem jó ötlet, mert a napozás káros hatásai ha nem is azonnal, de jelentkezni fognak.
Mit kell tudnunk a napozásról?
A barnulásért csakúgy mint a hozzá kapcsolódó negatív hatásokért, melyek a bőrünkön jelentkeznek az UVA és az UVB sugarak felelősek. A napcsókolta bőr, amelyre úgy vágyunk egy összetett folyamat eredménye. Az UVA sugarak nem csak az epidermiszen (a bőr legfelsőbb rétegén), de a mélyebben alatta levő dermisen is áthatolnak.
Az UVA hatására fokozódik a bőr öregedése a photodermetosis kiütések és pattanások megjelenésének formájában. Sajnos, a napfürdőzés komoly dermatológiai problémákat okozhat. Abban a szerencsés esetben, ha ez nem is történik meg, fontos észben tartanunk, hogy az intenzív napsugárzás a bőr korai öregedéséhez, fakó bőrhöz és mélyebb, látható ráncok kialakulásához vezet. Kutatások támasztják alá, hogy a bőrrák, különösen a melanoma kialakulásában is nagyon komoly szerepet játszik az intenzív napsugárzás.
Ne feledjük, hogy a biztonságos napozás nagyon fontos!
1. Fokozatosság és óvatosság napozáskor
Az első napfürdőzésnél csak kevés ideig tegyük ki bőrünket az UVA/UVB sugaraknak. Ha időd nagy részét az irodában töltöd, ezért bőrödet nem éri napsugárzás, soha ne azzal kezd a nyaralást, hogy kitelepszel egy kényelmes napozóágyra és ott töltöd az egész napot. Ha szeretnél lebarnulni fokozatosan emeld a napon töltött idő mennyiségét.
2. Használj napvédő krémet!
Bár nyilvánvalónak tűnhet ez a pont, de meg lennél lepve, hogy mennyi ember nem követi ezt a tanácsot!
A napvédő krémek használatával biztonságosan napozhatunk és meghosszabbíthatjuk a napon töltött időt anélkül, hogy a káros hatásokkal kellene számolnunk. Sőt mi több – naponta szükséges napvédőkrémet használni, nem csak a tengerparton.
Nem kell aggódnunk, ha csupán néhány percet töltünk a tűző napon, de ha hosszabb kinntartózkodást tervezünk, egy nagyobb túrát, sportolást a szabadban, biciklizést vagy játszóterezést a gyerekekkel, figyeljünk oda a megfelelő napvédelemre.
3. Válaszd a megfelelő faktorszámú napkrémet
Túl alacsony faktorszám = nem elegendő napvédelem! Nem létezik megfelelő napvédelem 10 SPF alatt. A normál bőrű emberek számára az ideális napvédőkrém 30 SPF vagy e fölött kezdődik, míg a napra érzékeny bőrűek és gyerekek számára az 50 SPF krém ajánlott. Ne felejtsd újrakenni a krémet fürdőzés után!
4. Kerüld a napozást 11 és délután 3 óra között, mert ekkor a legerősebb a sugárzás!
Fokozottan igaz ez a következő országokban: Törökország, Tunézia, Egyiptom, Görögország, Spanyolország és Olaszország. Természetesen a legjobb az árnyékban tartózkodni ezen időpontok között, bárhol is vagyunk, ahol erős a napsugárzás.
5. Kerüljük a napégést!
A napégés nagyon komoly probléma, hiszen ez a felelős a túlzott napozásból eredő napkárok többségéért. Kutatások kimutatták, hogy elég csupán három alkalommal napégést szereznünk gyermekkorban ahhoz, hogy négyszeresére növekedjen a bőrrák (különösen a melanoma) megjelenésének esélye a bőrünkön.
6. Gondoskodj a szemeid és egyéb érzékeny testrészek védelméről is
A napsugarak elérik a szemet és a hajas fejbőrt is ahol szintén fájdalmas napégést okozhatnak, például a fülkagyló területén. Használjunk tehát napszemüveget és védjük a fejünket is a közvetlen napsugárzástól és túlmelegedéstől (egy csinos kalap mindig jó szolgálatot tesz), és ne feledjük újra és újra bekenni az arcunkat, fülünket, nyakunkat és karunkat.
7. Ellenőrizd a bőrödet nyaralás után
Ellenőrizd a bőrödet nyaralás után, lehetőleg a kora őszi időszakban. Ha új elváltozásokat, gyanús foltokat találsz, akkor legjobb megvizsgáltatni egy szakorvossal.