Élesítés dátuma: 2016. 04. 02.
7 étkezési szokás, amitől hatásosabb a fogyókúrád
“Fogyókúrázol? Ó, én már szakértő vagyok, már százszor próbáltam!” – ez a vicc sokunknak ismerős. De miért nem járunk soha sikerrel? Mert nem megfelelőek az étkezési szokásaink. Íme, a megoldás!
Minden változás megfelelő hozzáállást igényel. Ahhoz, hogy hatékony legyél, figyelembe kell venned az elsődleges szempontokat. Az, amit nap mint nap teszel, nagyobb hatást ér el, mint az, amit csak időnként ismételsz. Ez a szokás hatalma.
Hogyan alakíts ki szokásokat? Először is, megszállottan ismételd a tevékenységeidet. Az is fontos, hogy ne terheld túl magad. A kisebb, könnyebben bevezethető változásokkal nagyobb hatást érsz el, mint egy nagy forradalmi váltással, és kevesebb erőfeszítést igényel a betartásuk is.
Íme, 7 étkezési szokás, amelyeket könnyű felvenned. Kipróbálod őket?
1. Reggelizz
A dietetikusok nem győzik ezt hangsúlyozni, mi pedig a jó öreg kifogásokkal jövünk: “Nincs rá időm reggel, rohannom kell munkába, és egyébként sem vagyok éhes.”
A reggeli éhség pszichológiai reakció, és ha nem érzed, az pusztán annyit jelent, hogy előző este túl sokat ettél. Ha az utolsó étkezésedet este 6-8 óra között ejted meg – és nem egy óriási adag spagettit eszel -, akkor reggelre egészen biztosan megéhezel.
Tipp: A reggelivel jól kezded a napodat. Kutatások igazolják, hogy a kihagyott reggeli napközben kontrollálatlan falánksághoz vezet, és megemeli a kortizol (stressz hormon) szintjét a vérben, amely nem segít a fogyásban.
2. Egyél rendszeresen
Ez a pont éppen olyan népszerűtlen, mint a reggelizés. A legtöbbünknek bőven akad kifogása, hogy miért nem követjük ezt a szabályt: munka, feladatok, felelősségek.
Naponta legalább 3 főétkezésre van szükség: reggeli, ebéd, vacsora. Emellett optimálisan egy vagy két kisebb étkezést javasolnak napközben.
A legrosszabb dolog, amit a testeddel tehetsz az, hogy napi egyszer-kétszer étkezel. Többet falsz be ilyenkor, mivel nagyon éhes vagy és ösztönösen cselekszel, amely hátrányosan befolyásolja az emésztésedet, és megterheli a gyomrodat.
Sok szakértő kiemeli, hogy az étkezések kihagyása, illetve az elsősorban a nap második felében történő táplálkozás – éppen akkor, amikor már lassan meg kellene feledkeznünk az evésről - a hízás elsődleges oka. Ahogy a régi mondás tartja: “reggelizz, mint egy király, ebédelj, mint egy polgár, vacsorázz, mint egy koldus”.
3. Igyál vizet
Nagyon sok esetben összekeverjük az éhséget a szomjúsággal. A szervezetünknek vízre van szüksége, hiszen a testünk legnagyobb részt vízből áll. Ahhoz, hogy hatásos legyen a fogyókúrád, semmiképpen se feledkezz meg a folyadékbevitelről!
Ha az étkezési idő után is éhes vagy, próbálj meg vizet inni – talán ez elég lesz az éhséged csillapítására.
Egy másik remek szokás reggelente egy pohár meleg citromos víz fogyasztása. Ha nincsen problémád a cukorral, adhatsz hozzá egy teáskanál mézet is. Már előző este tedd bele a pohár vízbe a mézet, így feloldódnak benne a hasznos tápanyagok. De ne feledd, ne keverd a mézet forró vízbe!
4. Iktasd ki a cukrot
Közhelynek hangzik, de ez valóban létfontosságú bármilyen diéta hatékonyságához. Egyáltalán nincs is szükséged cukorra! Nem csak függőséget okoz, de alattomos izgatószer is.
Olvasd el alaposan az élelmiszerek címkéjét; ne csak a cukrot keresd rajtuk, hanem a glükóz-fruktóz szirupra és az édesítőszerekre is figyelj, úgy is mint az aszpartam, az aceszulfám kálium, a mannitol és a szorbit. Káros hatásukat még nem sikerült kétséget kizáróan bizonyítani, de nem nehéz felismerni, hogy az élelmiszerek lévén történő tömeggyártásuk milyen összefüggésben áll az elhízás világméretű növekedésével. Számos kutatás bizonyítja a fenti kemikáliák és a túlevés mechanizmusa illetve a kontrollálatlan falánkság közötti egymásrautaltságot.
5. Pótold a D-vitamint
Az egészséges, jól összeállított diéta tartalmazza a szükséges tápanyagokat és vitaminokat. Ez azonban nem vonatkozik a D-vitaminra, és Közép-és Kelet-Európában mindannyian szenvedünk a hiányától. Az orvosok kiemelik, hogy a túlsúlyos emberek esetében a D-vitamin hiány még súlyosabb, mivel a zsírszövet elnyeli és magába zárja a vitamint. Ha nem töltesz fedetlen arccal és vállakkal naponta 15-20 percet a napon, ha elkerülöd a napozást és mindig fényvédő krémet használsz, még a legapróbb szabadon hagyott bőrfelületre is, ez a probléma téged is érinthet.
Azok az emberek, akinek a vére megfelelő mennyiségű D-vitamint tartalmaz, jóval gyorsabban égetik a zsírt, mint azok, akiknél D-vitamin hiány áll fent. A kalciummal együtt a D-vitamin csökkenti a kortizol termelést, azét a stressz hormonét, amely a deréktáji zsírlerakódásért felelős. A megfelelő vitaminszint stimulálja a leptin hormon képződését, amely a jóllakottság érzését kelti a testünkben – minél kevesebb leptint termel a szervezetünk, annál nagyobb az étvágyunk. Ez csupán néhány fontos eleme a D-vitamin szerepének.
Ha nem vagy biztos abban, mekkora dózisra van belőle szükséged, ellenőriztesd a D-vitamin szintet a véredben. Ez egy egyszerű vizsgálat, amely megállapítja a hiányszintet, és lehetővé teszi a megfelelő pótlást.
6. Ne egyél meg semmi olyasmit, ami a dédnagymamád szerint ehetetlen lenne
Másképpen szólva: kerüld a feldolgozott élelmiszereket. Instant krumplipüré? Tilos! Fagyasztott készétel? Inkább főzz magadnak!
A főzésnek és az ételkészítésnek sem kell sok időt igénybe vennie, és egyben segít szabályozni, hogy mit eszel: nem mérgezed a testedet tartósítószerekkel, és kevesebb kalóriát fogyasztasz azáltal, hogy csökkented a bevitt cukormennyiséget. Meglepődnél, ha tudnád, mennyi termékben található cukor, és itt nem az édességekre gondolunk... Az a legegészségesebb és legésszerűbb megoldás, ha saját magad készíted el az ételeidet.
7. Lazíts néha! Heti egyszer szegd meg a fogyókúrát!
Bárhonnan is nézzük, a fogyókúra mindig áldozatot jelent. Ne kínozd magad, légy önmagad legjobb barátja! Segítsd magadat!
Ha időről időre megkívánsz egy szelet brownie-t, vagy a kedvenc almás pitédet – ne állj ellent! És élvezd is ki a pillanatot.
A “bűnöző nap” lényege, hogy időnként megengedünk magunknak egy-egy tiltott ételt. Ez segít kitartani a lemondás mellett – az étel végtére is élvezet! Ha kiválasztasz egy napot a héten, amikor “bűnözhetsz” egy kis tiltott étellel, az még biztosan nem érvényteleníti a fogyókúrádat. De nehogy heti három-négy napig tartson a bűnözés!
A lényeg a tudatosság.