Élesítés dátuma: 2018. 02. 28.
Női energia- az erő nőnemű!
Amikor 100 évvel ezelőtt az első Avon Tanácsadónő elkezdte értékesíteni termékeit az Egyesült Államokban, még senki sem álmodott azokról a változásokról, melyeket a következő évszázad hozott el!
Napjainkban a nőknek nem csak szavazni van joguk, de nemzetek, kormányok és cégek élén állnak. Semmi különös nincs ebben: végeredményben, az erő nőnemű!
Ha vissza tudnánk utazni az időben, egy meglepő világba érkeznénk. 100-150 évvel ezelőtt Európa legtöbb országában a nőknek nem volt joguk állami ügyekben dönteni és senki sem álmodott arról, hogy másra is képesek, mint háztartást vezetni és gyerekeket nevelni.
Napoleon még odáig is elment, hogy kijelentette: “ a nemzet elbukik, ha nők kormányozzák” – és így hangot adott annak, amit ebben az időszakban a legtöbb férfi gondolt.
Ha ma élne, el kellene ismernie, hogy mekkorát tévedett.
Az emancipáció története: honnan ered a női erő?
Amikor a női emancipáció történetére gondolunk, elsősorban az első feminista mozgalom jut eszünkbe, míg a valóságban minden sokkal előbb kezdődött. Eleinte Európában és a nyugati kultúrákban volt jellemző, hogy a férfiak döntései köré szerveződő társadalmat alakítottak ki, mely nem volt széleskörűen elfogadott.
A nők sok sok törzsi csoportot vezettek, például Észak-Amerikában. Számtalan csoport volt, ahol a vezetők (törzsfőnökök) nők voltak. Az irokéz kommunákban a törzsfőnök férfi volt, de a tényleges politikai vezetés a nőkhöz tartozott, akik megalapították az úgynevezett Női Tanácsot, egy olyan szervezetet, mely kiválasztotta a főnököt (a férfiaknak itt nem volt joguk szavazni).
Tehát, ami Európában sokáig elérhetetlennek tűnt, máshol teljesen normális volt.
A Nő irányít!
1893-ban Új Zéland volt első ország, mely szavazati jogot adott a nőknek és Ausztrália követte ezt a példát 1902-ben. 1913-ban Norvégia, 1915-ben Dánia és Izland is megtette ezt. Bár a kezdet nem volt egyszerű – a szüfrazsett mozgalmat kinevették, kigúnyolták és bebörtönözték azokat, akik a nők egyenjogúságáért harcoltak. Például Nagy Britanniában Emmeline Pankhurst rendszeresen börtönbe zárták, amiért a hatalom ellen lázadt.
A szavazati joggal nem járt tényleges hatalom és tisztelet. Sok fáradságos évbe telt, mire 1999-ben Svédországban megalakult az első, nagyrészt nőkből álló kormány.
A világ a lábuknál hevert!
A nők jogaiért való harcban nem csak feministák és szüfrazsettek vettek részt, de színésznők és énekesnők is.
Az 1960-as évektől kezdve a nők elkezdték megtörni azt a sztereotípiát, miszerint csupán “csinos kis díszek” lennének és az érvényesülés útjára léptek. Gondoljunk csak Gloria Gaynorra az Abbából, Donna Summerra vagy Madonnára.
A tabuk lassan elkoptak és ma senki nem vonja kétségbe a nők függetlenségét.
Ma a nők hatalmát például Beyoncé is dicsőíti, aki bátorítja a lányokat, hogy változtassák meg a világot. Maguk a férfiak is gyakran szenvedélyes támogatói a női egyenjogúságnak világszerte.
Tibet spirituális vezetője, a Dalai Láma mondta: “ a világ a nyugati nők által lesz megmentve.”
Találd meg az erőd!
Ma, évek tapasztalatai alapján, mindannyian azzá válhatunk, akivé szeretnénk. Kiválaszthatjuk mi áll a legközelebb szívünkhöz és felépíthetjük függetlenségünket, szépségünket és azt az érzékünket, hogy hogyan befolyásolhatjuk a világot. Ha problémád támadna ezzel, nézd meg azt a sok nőt, akik nehéz utat jártak be és vedd észre mennyi út lett mára járható. Te is képes vagy rá!
Erő van mindannyiunkban és ez hatalmas is tud lenni: csak ki kell hozni önmagunkból. Hogyan? Kezdd kicsiben: fesd ki az ajkaid és a körmeid a kedvenc színeddel, tedd fel a kedvenc parfümöd, mely erőt, magabiztosságot ad.
Ezzel kezdődik minden és ha javul az önértékelésed, képessé fogsz válni bármire, nap nap után.
Ha csak egy kis fáradozást és energiát teszel ebbe, a Nőnap egész évben fog tartani. A lecke fel van adva!